A projekt egy újabb mérföldkőhöz jutott el. A napokban három illegálisan épülő létesítmény tulajdonosa, illetve építtetője ellen indul peres eljárás. A szóban forgó épületek mindegyike a Túr Menti Védett Területek határain belül helyezkedik el, a települések külterületében. Az építkezési munkálatok által olyan élőhelyeket tettek tönkre, amelyek védett állatoknak és növényeknek biztosítottak életfeltételeket. Ezek a növények, állatok és élőhelyek törvény által védettek és az ilyen és hasonló természeti értékek megőrzéséért hozták létre, többek között a Túr Menti Védett Területeket is.
- Szeretnénk felhívni a széles közönség figyelmét arra, hogy a környezetvédelmi törvény értelmében a környezetkárosító saját költségén helyre kell állítsa az okozott kárt. Az Erdélyi Kárpát Egyesület csak végső eszközként fordult a pereskedés útjára. Első ízben az illegális épületek tulajdonosai/birtokosai és az illetékes közigazgatási intézmények többszöri felszólításban és figyelmeztetésben részesültek, amelyeket sorra figyelmen kívül hagytak és nem tették meg a probléma megoldására irányuló lépéseket - mondja Dicu Levente Zsolt, az EKE ügyvédje.
A perekkel párhuzamosan felszolításra kerülnek a helyi önkormányzatok is, hogy tegyék meg a törvényes lépéseket az illegális építmények felszámolására. Amennyiben a helyi önkormányzatok nem tesznek eleget törvényben előírt kötelezettségüknek, az EKE peres úton szerez érvényt a törvénynek.
- Igyekszünk nyomást gyakorolni a polgármesteri hivatalokra, hiszen első szintű építési hatóságokként, kötelesek eljárni a törvénytelenül építkezőkkel szemben. A gyakorlatban sajnos ez nem jellemző vidékünkre. Nem tartjuk elfogadhatónak, hogy az EKE költséges perekkel tartassa be az építkezési törvényeket, míg az ezért felelős hatóságok elmulasztják kötelezettségeiket - nyilatkozta Márk-Nagy János, a projekt koordinátora.
A peres ügyek célja az épületek lebontása és a „szennyező fizet" elv érvényesítése, amelynek értelmében az illegálisan építtető személynek köteles állnia a természet helyreállításának költségeit is a kiszabott büntetés mellett. A helyreállítási munkálatok több évig is tarthatnak és általában nagyon költségesek, a legtöbb esetben meghaladják a büntetések mértékét.